Początek rozwoju Oyama Karate w Polsce związany jest z dniem 29.09.1991 r., kiedy to Sensei Jan Dyduch w imieniu grupy czołowych instruktorów i zawodników z Krakowa złożył na ręce Wielkiego Mistrza Shigeru Oyamy deklarację wstąpienia do Światowej Organizacji Oyama Karate.
Oyama Karate jako dyscyplina sportowa została zalegalizowana w Polsce zarządzeniem Prezesa UKFiT MP Nr 6 poz. 40 w dniu 26.02.1992 r. W dniu 08.04.1992 roku zostało zarejestrowane Stowarzyszenie Oyama Karate w Polsce z siedzibą w Krakowie. Stowarzyszenie Oyama Karate skupia wszystkich uprawiających Oyama Karate w Polsce zarówno w klubach sportowych, w prywatnych szkołach karate, ogniskach TKKF jak i w specjalistycznych sekcjach. W 1992 roku stowarzyszenie zostało oficjalnie przyjęte do Światowej Organizacji Oyama Karate. Równocześnie mgr Jan Dyduch z Krakowa został przedstawicielem WOKO w Polsce. W celu rozwoju współzawodnictwa sportowego w Oyama Karate w Polsce w dniu 18.12.1993 roku powołano do życia Unię Oyama Karate w Polsce. Decyzją Prezesa UKFiT z dnia 04.07.1994 roku została ona wpisana do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej i ich związków. Po tym jak Soshu Shigeru Oyama zamknął Centralne Dojo w Nowym Jorku i przestał pełnić funkcję dyrektora World Oyama Karate Organization, Polska Organizacja Oyama Karate zrezygnowała z przynależności do WOKO i przystąpiła do OYAMA Międzynarodowej Federacji Karate (ang. OYAMA International Karate Federation), działającej pod jego patronatem. W 2005 roku polska Organizacja dodatkowo przystąpiła do Światowej Organizacji Kanreikai Karate (ang. World Kanreikai Karate), zajmującej się promocją sportowego karate na arenie międzynarodowej. OYAMA Polska Federacja Karate skupia aktualnie około 50 klubów i spełnia funkcję koordynujacą w zakresie szkolenia i działalnosci sportowej. Wszystkie ośrodki Oyama Karate w Polsce zachowują pełną autonomię organizacyjną, finansową i sportowo-szkoleniową w ramach przyznawanych licencji. Oyama Karate uprawia w Polsce przeszło 6000 osób. Zajęcia sportowo-szkoleniowe prowadzi przeszło 220-osobowa grupa instruktorów sportu lub rekreacji o specjalności Oyama Karate, wykształconych w latach 1992-2005.

Ukończyli oni kursy instruktorskie, zatwierdzone przez Resortowe Centrum Metodyczno-Szkoleniowe Kultury Fizycznej i Sportu. Około 130 instruktorów Oyama Karate to posiadacze stopni mistrzowskich dan różnych poziomów, nadanych przez Wielkiego Mistrza Shigeru Oyamę, 10 dan. W latach 1992-2006 przeszło 230 Polaków otrzymało z jego rąk przeszło 350 nominacji na różne stopnie mistrzowskie. Około 30 sędziów ukończyło dwustopniowe specjalistyczne kursy sędziowskie. Dwóch polskich arbitrów posiada uprawnienia sędziego klasy międzynarodowej: Jan Dyduch i Józef Pietras. Organizacja prowadzi systematyczne kursy instruktorskie oraz szkolenia zawodników, sędziów i działaczy na cyklicznych seminariach i naradach. W tym celu wydawane są materiały i informatory wewnątrzorganizacyjne. Od 1993 roku odbywają się w Polsce coroczne międzynarodowe seminaria szkoleniowo-kwalifikacyjne z udziałem Soshu Shigeru Oyamy, 10 dan. Co roku w kraju lub zagranicą (w 2001, 2002 i 2005 roku w Chorwacji) nad morzem odbywa się ogólnopolski letni obóz sportowo-szkoleniowy Oyama Karate. W zimie i latem odbywają się także obozy sportowo-szkoleniowe, organizowane przez szkoły i kluby sportowe.
Polska Organizacja Oyama Karate posiada dobrze zorganizowany system współzawodnictwa sportowego w kilku konkurencjach Oyama Karate, w których biorą udział kadeci, juniorzy i seniorzy obojga płci. Od 1996 roku zawody sportowe rozgrywane są na poziomie regionalnym i ogólnokrajowym z mistrzostwami Polski i Pucharem Polski włącznie. Najlepsi polscy zawodnicy startują w międzynarodowych zawodach sportowych z mistrzostwami świata i Europy włącznie.